0.00
0
Kosatec kvet
Kosatec: Skvost Vašej Záhrady

Kosatec - skvost Vašej záhrady

Kosatec – sprievodca pestovaním

Kosatec – Tieto dramatické, na jar kvitnúce cibule sú známe aj pod názvom Iris hollandica. Majú kvety podobné orchideám s hodvábnymi okvetnými lístkami. Farby kvetov sa pohybujú od bledomodrej a citrónovej cez sýtofialovú, bronzovú, ružovú a zlatú. Holandské kosatce sú obľúbené u kvetinových dizajnérov aj záhradkárov, pretože sú dlhotrvajúce a ľahko sa aranžujú do vázy.

Na rozdiel od iných druhov kosatcov, ktoré rastú zo zhrubnutých koreňov nazývaných rizómy, holandské kosatce rastú z cibúľ v tvare slzy, ktoré sa vysádzajú na jeseň.

Začnite s lepšou cibuľkou. Keď porovnáte dve cibuľky holandských kosatcov vedľa seba, ľahko zistíte rozdiely v kvalite. Väčšie cibule obsahujú viac uloženej potravinovej energie, čo znamená, že vytvoria silnejšiu rastlinu s pôsobivejšími kvetmi. Naše cibuľky holandských kosatcov najvyššej veľkosti, 7/8 cm, aby ste sa mohli tešiť z najväčších a najjasnejších kvetov.

Plánujte úspech Slnko/tieň: Kosatec dosahuje najlepšie výsledky, keď sú vysadené na plnom slnku, ale rastú aj v polotieni.

Zóna mrazuvzdornosti: Cibuľky sú zimovzdorné a v našich podmienkach odolné proti mrazu.

Pôdne podmienky: Holandské kosatce vyžadujú dobre odvodnenú pôdu. Ak chcete cibuľky podporiť v trvalkovaní, vyberte miesto na výsadbu, kde bude pôda počas letných mesiacov horúca a suchá.

Kde zasadiť holandský kosatec Trvalkové záhrady: kosatce majú výšku 18 až 24 cm, takže sú ideálne do stredu trvalkového okraja. Ak bude pôda vo vašej trvalkovej záhrade počas letných mesiacov horúca a suchá, cibuľky môžu perenifikovať. Pokiaľ pôda zostane vlhká a chladná, mali by ste počítať s tým, že holandské kosatce budete považovať za letničky.

Nádoby:

Holandské kosatec vyzerajú skvele v nádobách – samostatne alebo v zmesi s inými rastlinami, aby vytvorili živú kyticu. Pevné stonky udržujú kvety vo výške a uľahčujú obdivovanie jemnej krásy kvetov.

Rezané záhrady: Holandské kosatce patria k najobľúbenejším kvetinám na svete. Ich dramatické kvety a dlhé, rovné stonky sa ľahko aranžujú a v kyticiach dlho vydržia. Krásne sa kombinujú aj s inými rannými letnými kvetmi a kvitnúcimi kríkmi.

Ako zasadiť holandský kosatec Kedy vysádzať:

Kosatce sa vysádzajú na jeseň alebo na jar. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak cibuľky vysadíte do jedného mesiaca po ich získaní.

Hĺbka a rozmiestnenie: Vykopte 6″ až 8″ hlbokú jamu. Na zlepšenie drenáže môžete primiešať trochu rašelinového machu alebo kompostu. Cibuľky zasaďte špicatým koncom nahor, približne 5-8 cm hlboko a 8-10 cm od seba.

Kosatec – tipy na výsadbu

Ako väčšina cibuľovín, aj holandské kosatce vyzerajú najlepšie vysadené v skupinách. Ak chcete dosiahnuť pôsobivú farebnú prehliadku, vysaďte približne tucet cibuliek na štvorcový meter.

Čo môžete očakávať: V teplom podnebí môže holandský kosatec začať tvoriť listy koncom jesene alebo začiatkom zimy. Kvety budú nasledovať na jar. V chladnejších oblastiach sa listy objavia až na jar.

Stonky kvetov môžete pokojne odrezať na kytice, listy nechajte za sebou.

Starostlivosť o holandské kosatce:

Po odkvitnutí, ak sú podmienky na pestovanie ideálne, holandské kosatce budú kvitnúť aj druhý rok. V praxi väčšina záhradkárov považuje tieto cibule za letničky a každú jeseň vysádza čerstvé cibule.

Ak chcete získať druhú sezónu kvitnutia, odstráňte opotrebované kvety kosatca a ponechajte čo najviac stoniek a listov. Zvyšné listy nechajte ďalej rásť, kým nezvädnú a nezožltnú. Počas letných mesiacov, keď cibuľky spia, by mala byť pôda suchá.

V oblastiach s vlhkým letom možno cibuľky holandských kosatcov po zožltnutí listov vykopať. Suché cibuľky uskladnite na tmavom, chladnom mieste a na jeseň nasledujúceho roka ich znovu zasaďte. Kosatec na wikipedii.

Kosatce v našej ponuke nájdete na našom eshope TU.