Scila peruánska – Scilla peruviana je výnimočná a okúzľujúca cibuľovina, ktorá zaujme svojimi hustými súkvetiami hviezdicovitých modrofialových kvetov usporiadaných do atraktívneho, guľovitého klasu. Pôsobí exoticky a luxusne, no napriek tomu je v našich podmienkach pomerne dobre pestovateľná. Ideálna do jarných záhonov, slnečných rabát aj do väčších nádob, kde svojím vzhľadom pripomína južanské rastliny. Vďaka zaujímavej štruktúre a sýtej farbe je ozdobou každej záhrady.
Pestovanie 
Scila peruánska obľubuje teplejšie a slnečné miesta chránené pred zimným mrazom. Ideálna je výsadba do dobre priepustnej pôdy, prípadne do vyvýšených záhonov alebo veľkých kvetináčov. V miernych oblastiach ju možno ponechať v pôde celoročne, v chladnejších regiónoch sa odporúča cibuľky na jeseň vybrať alebo dôkladne zakryť. Rastlina vytvára listy už počas zimy alebo skoro na jar.
Nároky na vodu
Zálievka by mala byť mierna. Počas aktívneho rastu a kvitnutia zalievajte pravidelne, ale vyhýbajte sa premokreniu. Po odkvitnutí a zatiahnutí listov zalievanie obmedzte. V období pokoja znáša aj sucho.
Výsadba
Cibuľky sadíme na jeseň alebo skoro na jar do hĺbky približne 10–15 cm, s rozostupom 15 cm. V chladnejších oblastiach sa odporúča pridanie drenážnej vrstvy a zakrytie pred mrazom.
Starostlivosť po výsadbe
Po odkvitnutí nechajte listy prirodzene zatiahnuť. V zime chráňte pred mrazom – buď vyberte a skladujte na suchom mieste, alebo použite hrubú vrstvu mulču či netkanú textíliu.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa delením dcérskych cibuliek po zatiahnutí. Množenie semenami je možné, ale vyžaduje dlhšiu kultiváciu – kvitnutie nastáva až po niekoľkých rokoch.
História
Napriek názvu pochádza Scilla peruviana z oblasti Stredomoria, nie z Peru. Botanický omyl vznikol v 17. storočí pri prvom dovoze do Európy. Odvtedy sa scila stala obľúbenou cibuľovinou v okrasných záhradách po celom svete. Viac…
Recenzie
There are no reviews yet